Według dostępnych dokumentów Szkoła Podstawowa w Pogalewie Wielkim rozpoczęła swoje funkcjonowanie w 1949 roku, jednakże aby sięgnąć do początku edukacyjnej działalności w tej miejscowości należy cofnąć się kilka lat wstecz.
    Był rok 1945. Do Pogolewa położonego na Ziemiach Odzyskanych zaczęli napływać osadnicy. Wśród nich pani Maria Aleksiejczyk. Nie jest nauczycielką, ale po uzyskaniu pozwolenia od ówczesnych władz, pani Maria zbiera dzieci w różnym wieku i w budynku poniemieckiej szkoły uczy ich czytać, pisać i rachować. Trwa to do roku 1949.
    W roku 1949 następuje oficjalne powołanie do życia Szkoły Podstawowej w Pogalewie Wielkim. Kierownictwo w placówce obejmuje pan Czesław Zabierowski. W kronice szkolnej wzruszająco opisuje zmagania swoje i tutejszej społeczności w doprowadzeniu do porządku zniszczonego budynku oraz pozyskiwaniu wyposażenia. Początkowo jest to szkoła czteroklasowa, w której pracuje tylko dwóch nauczycieli: kierownik Czesław Zabierowski i jego żona Lena. Siedziba placówki mieściła się wówczas w budynku poniemieckej szkoły. Tak czas ten wspomina w szkolnej kronice ówczesny kierownik p. Zabierowski.
„W 1949 roku objąłem kierownictwo w tutejszej szkole. Budynek szkoły wewnątrz jak i na zewnątrz był strasznie zaniedbany i wymagał szybkiego remontu. Obejście szkoły nie było lepsze. Kiedy rozpoczęły się jesienne deszcze dojście do szkoły nie było łatwe. Dzieci grzęzły po kostki i dalej

w błocie. Najpierwszy jednak był budynek szkoły, w którym trzeba było, jak najszybciej rozpocząć prace.”
       Budynek był zniszczony i zaniedbany. Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice przy pomocy funduszy Gminnej Rady Narodowej w Mojęcicach uporządkowali i wyremontowali go tak, aby nadawał się do prowadzenia zajęć.
      W tym trudnym czasie była to szkoła czteroklasowa, a lekcje odbywały się tylko w jednej izbie. Po pracach porządkowych, przyszła kolej na uzupełnianie wyposażenia. Najpierw powstała maleńka biblioteka szkolna, a w roku szkolnym 1950/51 zakupiono radio. Kolejne lata przyniosły zmiany

w wyposażeniu szkoły w ławki i meble.
    Lata pięćdziesiąte to dalszy okres wytężonej pracy przy remontowaniu budynku i porządkowaniu terenu wokół szkoły. W roku szkolnym 1952/1953 szkoła przyjmuje uczniów kl. V i VI z Grodzanowa. Placówka liczy już sześć klas. Zwiększa się też liczba zatrudnionych nauczycieli. Jest gwarno

i wesoło, działa drużyna harcerska. Szkoła staje się centrum kulturalnym wsi. Odbywają się w niej nie tylko lekcje, ale też uroczystości z okazji świąt narodowych oraz zebrania wiejskie. Dzieci wraz ze swoimi wychowawcami organizują wycieczki, ogniska, przygotowują przedstawienia dla mieszkańców.
W roku 1957 następuje zmiana na stanowisku kierownika. Placówką do roku 1963 zarządza Stanisław Zając.
     Lata sześćdziesiąte przynoszą kolejne zmiany. Szkoła w Pogalewie, to już placówka siedmioklasowa, do której uczęszcza 274 uczniów. W roku 1965 stanowisko kierownika obejmuje Daniela Mochol. W szkole pracuje już ośmiu nauczycieli, są to: Zofia Armata, Irena Musiał, Władysława Molińska, Maria Krawczuk, Genowefa Szulc, Halina Wiatrzykowska, Zofia Sadowa, Marian Piasecki.
      Z każdym rokiem przybywa uczniów, zmienia się także skład grona pedagogicznego. Zostaje ono wzbogacone o: Henrykę Targoni, Małgorzatę Popławską oraz Helenę Kunicką.
      Wielu nauczycieli, zdobywających swoje nauczycielskie doświadczenie w Pogalewskiej szkole odchodzi do pracy w szkołach brzeskich, ich miejsce zajmują następni. Wśród nich są między innymi: Teresa Kuziemka, Danuta Bartnicka - Szabowska, Krystyna Bijowska - Wlazień, Bogna Makarewicz - Ostrowska, Andrzej Ostrowski, Franciszka Posadzka - Kasiewicz i wielu innych.
      Placówka żyje zwykłym szkolnym rytmem. Odbywają się lekcje, uroczystości oraz pierwsze wyjazdy do wrocławskich muzeów, teatrów i kin. Rodzą się szkolne tradycje. Po raz pierwszy odbywa się zabawa karnawałowa, zwana przez wiele, wiele lat choinkową. Prócz tańców odbywają się występy artystyczne dla rodziców. Tradycja zabawy karnawałowej przetrwała w niezmienionej formie do dziś.
     Z biegiem czasu poniemiecki budynek szkoły robi się za mały dla uczęszczających do niej uczniów. Lekcje dla klas starszych odbywają się także  w budynku położonym w drugiej części wsi (na tak zwanych potocznie przez mieszkańców barakach).
      Dzięki staraniom p. Mochol i ówczesnych władz w 1966 roku podjęta zostaje decyzja o budowie „nowej szkoły”. Termin jej oddania zostaje ustalony na rok 1968. Niestety nie zostaje dotrzymany. Uroczystość otwarcia nowej placówki ma miejsce 30 października 1971 roku. Na wszystkich robiła ona ogromne wrażenie. Jasne sale lekcyjne, sala gimnastyczna, centralne ogrzewanie, toalety oraz nowoczesne wyposażenie cieszyły wszystkich. Szkoła rano tętni lekcjami, a po południu dzieci spędzają w niej czas uczestnicząc w zajęciach koł zainteresowań.
     W latach siedemdziesiątych, aż trzykrotnie dokonuje się zmiana na stanowisku dyrektora. Przez rok pełni tę funkcję Teresa Kuziemka. Kolejne dwa lata Liliana Iwanicka. W 1977 roku dyrektorem zostaje Jerzy Więcławski I pełni tę funkcję do roku 1983.
      Zapoczątkowane zostają kolejne kultywowane do dziś tradycje: mikołajki, wieczory andrzejkowe

i pożegnalne wieczorki dla absolwentów. Zimą przy szkole działa lodowisko zrobione wspólnie przez nauczycieli i dzieci.
     Z biegiem czasu budynek jest modernizowany i zmienia nieco swoje oblicze. 3 listopada 1975 roku rozpoczyna działalność świetlica szkolna, która pełni także rolę stołówki. W 1979 roku do szkoły zaczynają dojeżdżać uczniowie z Naborowa. W szkole działa gabinet lekarski. Powstaje szatnia dla klas młodszych, rozpoczyna działalność sklepik uczniowski.
    W latach osiemdziesiątych placówką zarządzają kolejni dyrektorzy: Genowefa Wodejko, Zofia Dawidson, Aleksandra Boksa. Do szkoły, jako nauczycielki powracają jej uczennice: Elżbieta Kłosowska (Krzysztofik), Anna Mokrzycka (Klim), Beata Tłuczek, Teresa Sawicka.
    1 czerwca 1989 roku to dzień bardzo ważny dla społeczności szkolnej. Placówce nadano imię wybitnego sportowca i Polaka - Janusza Kusocińskiego.
     W 1991 roku ukazuje się pierwszy numer gazetki szkolnej „Głos Kusego”.
Kolejna piękna tradycja narodziła się w grudniowym, przedświątecznym czasie. Od 1994 r. przedstawienie jasełkowe oglądają uczniowie, a mieszkańcy okolicznych wsi w swoich kościołach.
     W roku szkolnym 1996/1997 w szkole uroczyście obchodzono  25 - lecie oddania do użytku nowego budynku szkolnego. Byli goście - dawni pracownicy oraz ówczesne władze. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali piękną część artystyczną.
     W roku 1997 dyrektorem szkoły zostaje p. Iwona Tłuczek. Placówka zgodnie z wymogami czasu przechodzi przeobrażenia i zmiany. Uczniowie mają do dyspozycji nowoczesną pracownię komputerową (apple-macintosh), bibliotekę, stołówkę, świetlicę, gabinet terapii pedagogicznej, gabinet logopedyczny, przedszkole i oddział zerowy.
      26 listopada  2009 w placówce uroczyście obchodzono jubileusz 60 – lecia. Przybyło wielu znamienitych gości, wśród których byli pracujący dawniej nauczyciele i byli uczniowie. Wspomnienia snuto także na zorganizowanym w ramach obchodów rocznicy, balu absolwenta.
      Obecnie w szkole działają: przedszkole i klasa “zerowa”. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności podczas zajęć: zespołu wokalnego, ekologicznego, w szkolnym klubie sportowym, na kole matematycznym, kole języka angielskiego, biblijnym, oraz podczas zajęć wspomagających. A także realizując projekty e-twinning i programy ogólnopolskie o różnorodnej tematyce.
      Placówka jest gospodarzem Międzypowiatowych Biegów Przełajowych im. Janusza Kusocińskiego, w których rokrocznie bierze udział około 300 uczniów powiatu wołowskiego i sąsiednich.
      Od kilku lat szkoła odnosi sukcesy na polu ekologii w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu „Ożywić pola” oraz Wielkiego Gminnego Konkursu Ekologicznego zdobywając czołowe miejsca. Uczniowie pogalewskiej szkoły są laureatami różnorodnych konkursów o zasięgu gminnym, powiatowym i ogólnopolskim.
      Szkoła w Pogalewie przez ponad sześćdziesiąt pięć lat wychowała i wykształciła wielu mieszkańców pobliskich wiosek: Grodzanowa, Pogalewa Małego, Naborowa, Stobna i Biskupic oraz Brzegu Dolnego. Dziś oni posyłają swe pociechy do szkoły, której jeszcze niedawno sami byli uczniami.

W gronie absolwentów są lekarze, nauczyciele, pielęgniarki, artyści, ludzie biznesu i nauki oraz przedstawiciele innych zawodów. Szkole udawało się i udaje „wypuszczać w świat” wielu wspaniałych i wartościowych ludzi. 
 
 
KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W HISTORII

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W POGALEWIE WIELKIM
 
1949 - Oficjalne powołanie do życia Szkoly Podstawowowej w Pogalewie Wielkim w budynku poniemieckiej szkoły. Placówką kieruje Czesław Zabierowski.
1946/1947 - Z pomocą Komitetu Rodzicielskiego utworzono bibliotekę szkolną.
1952/1953 - W placówce działa 6 klas. Do klasy V i VI dojeżdżają dzieci z Grodzanowa.
1957 - 1962 - Szkołą kieruje Stanisław Zając
1965/1966 - Stanowisko kierownika placówki obejmuje Daniela Mochol. Grono pedagogiczne liczy

6 osób. Zwiększa się liczba uczniów i zajęcia odbywają się w drugim budynku położonym na tzw. barakach. Podjęto decyzję o budowie nowej szkoły.
30 X 1971  - Otwarcie „nowej szkoły”.
1974 - Odchodzi kierownik Daniela Mochol, urząd dyrektora szkoły obejmuje Teresa Kuziemka.
1975 - 1977 - Szkołą kieruje Liliana Iwanicka.
3 XI 1975  - Rozpoczyna działalność świetlica szkolna.
1977 - 1983 - Stanowisko dyrektora piastuje Jerzy Więcławski.
1979/1980 - Szkoła przyjmuje w swoje mury uczniów  z Naborowa.
1983 - 1985 - Kolejna zmiana na stanowisku dyrektora, Jerzego Więcławskiego zastępuje

Genowefa Wodejko.
1985 - 1986 - Na stanowisko dyrektora powołana zostaje Zofia Dawidson.
1986 - 1997 - Stanowisko dyrektora obejmuje Aleksandra Boksa.
1987/1988 - Rozpoczynają się prace nad nadaniem szkole imienia lekkoatlety, biegacza Janusza Kusocińskiego.
26 IX 1987 - Odbywają się pierwsze Gminne Biegi Przełajowe im. Janusza Kusocińskiego.
1 VI 1989 r. - Uroczystość nadania szkole imienia Janusza Kusocińskiego
1996/1997 - Uroczystość dwudziestopięciolecia nowego budynku szkolnego.
1997 - Dyrektorem placówki zostaje Iwona Tłuczek, która pełni tę funkcję nadal.
2000 - Do budynku szkolnego zostaje przeniesione przedszkole.
2000/2001 - W szkole zaczyna działać świetlica terapeutyczna.
5 X 2001 - Reaktywowane zostają biegi przełajowe na cześć patrona szkoły. W tej chwili mają one zasięg międzypowiatowy.
V/VI 2001 - Pierwszy w historii szkoły wyjazd na „zieloną szkołę” do Kołobrzegu.
2005  - Placówce nadano medal: „Zasłużony dla łowiectwa dolnośląskiego”.
2007  - Pozyskujemy 92 308 zł uczestnicząc w dolnośląskim projekcie współfinansowanym przez EFS - “Szkoła Myśląca  o Każdym”.
IV 2007 - W ramach projektu MEN współfinansowanego przez EFS - „Pracownie komputerowe”, szkoła otrzymuje nowoczesną pracownię informatyczną „Apple - Macintosh”.
2008/2009 - Poprzez realizację projektu „Termomodernizacji placówki” współfinansowanego przez EFS szkoła zyskuje obecne oblicze.
26 XI 2009 – uroczyste obchody 60 – lecia szkoły.
2009 - Otwarcie „Mojego Przedszkola".
2011 - 2012 – Szkoła uczestniczy w realizacji projektu wspólfinansowanego przez EFS -

“Super Szkoły”.
2012 - 2013 - Szkoła uczestniczy w realizacji projektu wspólfinansowanego przez EFS -

“Szkoła dla Ciebie”.
17 X 2014 – uroczyste obchody 65 – lecia szkoły i 25 - lecia nadania imienia.

 2015/2016 - kalendarz szkolnych imprez wzbogaca się o Misterium Wielkanocne.