26 lutego 2018 r.

Akademia Pozytywnej Profilaktyki

Z inicjatywy pani pedagog Doroty Fojt odwiedził nas trener Akademii Pozytywnej Profilaktyki - pan Marek Wąsik. Tematem przewodnim dla wszystkich grup warsztatowych było bezpieczeństwo w internecie. Klasy: pierwsza, druga i trzecia wzięły udział w zajęciach „Mistrzowie surfowania“. Podczas zabawy w sterowanie "żywym" robotem, odkodowywały nazwy niebezpieczeństw, na które możemy natknąć się w internecie. Można powiedzieć, że zadanie było podwójnie zakodowane, bo po dojściu na właściwe pole należało zeskanować kod QR i tym sposobem rozszyfrować informację. Dzieci bardzo chętnie brały udział w dyskusji na poruszane tematy i wspólnie poszukiwały odpowiedzi na pytanie: "Jak postępować, aby być bezpiecznym w sieci?".
Zajęcia „Phonosapiens“ przeznaczone były dla uczniów kl. IV - V. Uczniowie podczas ćwiczeń przekonali się, jak łatwo ulec pokusom hazardu. Mówili też o zagrożeniach związanych z nieumiejętnym korzystaniem z telefonu (np. pożar, zaburzenia psychosomatyczne) oraz o zagrożeniach "czyhających" w sieci. Duże wrażenie wywołała wizualizacja "Uzależnienie od smartfonu". Spotkanie zakończył quiz, w którym uczniowie utrwalili sobie poruszane zagadnienia.

"Cyfrowe SOS" to zajęcia, w których wzięli uczniowie klasy szóstej i siódmej". Najpierw wypowiadali się oni na temat swoich doświadczeń z surfowania w sieci. Dyskutowali na temat internetowych zagrożeń oraz o cyberprzemocy.

Po raz kolejny Trener Akademii Pozytywnej Profilaktyki, można powiedzieć "dał z siebie wszystko" :) Zajęcia były naprawdę rewelacyjne i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.